وحیده شاه حسینی

وحیده شاه حسینی گفت: دغدغه‌مندی در حوزه پژوهش از مواردی است که یک پژوهشگر باید از آن بهره ببرد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشکده رسانه خبرگزاری فارس، وحیده شاه حسینی پژوهشگر و نویسنده کتاب در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی این دانشکده در خصوص وضعیت فعالیت‌های پژوهشی در سطح کشور عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که فعالیت‌های پژوهشی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، عدم استفاده از این فعالیت و تحقیقات در سطح کشور است.

وی افزود: البته موضوع پژوهش و تحقیقاتی که یک فردآن را انتخاب می‌کند باید مطابق با نیاز سنجی که سطح جامعه صورت گرفته انجام شود.

شاه حسینی تصریح کرد: دغدغه‌مندی در حوزه پژوهش از مواردی است که یک پژوهشگر باید از آن بهره ببرد؛ پژوهشگر نباید صرفاً برای مراتب علمی خود تلاش کند، بلکه مهمترین عاملی که باید یک پژوهشگر امورات خود را تنظیم کند، دغدغه‌مندی است.

وی در ادامه به دیگر مشکلات حوزه پژوهش اشاره و اظهار کرد: متاسفانه برای خیلی از موضوعات پژوهشی زمان کافی صرف نمی شود و عجله در پژوهش و تحقیق تبدیل به نوعی آفت شده که کیفیت پژوهش ها و تحقیقات علمی را پایین آورده است.

شاه حسینی اذعان کرد: موازی کاری هم از دیگر آفت‌های تحقیقات وپژوهش است که در مواردی، پروژه‌های تحقیقاتی به دلیل رابطه‌ها به افراد سپرده و تخصص نادیده گرفته می‌شود.

وی عنوان کرد: اکثر اوقات یک پژوهشگر وقت و بودجه کافی برای تحقیقات و پژوهش خود صرف نمی‌کند و این موضوع باعث شده تا کیفیت مطالب تحقیقاتی افت چشم گیری داشته باشد.

این نویسنده و پژوهشگر به سطح پژوهشی ایران و جهان اشاره و تاکید کرد: عدم آموزش اصولی و علمی یک پژوهشگر و عدم بهره از استاد راهنما موردی است که باعث شده تا سطح پژوهشی ایران با میانگین جهانی فاصله چشمگیری داشته باشد.

وی تصریح کرد: در بسیاری از کشورها با توجه به یک موضوع خاص دروس پژوهشی حول محور آن موضوع برای دانشجو یا پژوهشگر تعریف می شود و فرد به صورت عملی، ساختار یک پژوهش علمی و دقیق را مشاهده می کند و پژوهش خود را همراه با نظارت اساتید دنبال می کند.

شاه حسینی در پایان این گفتگو خاطر نشان کرد: هر فردی در هر جایگاهی حضور دارد اگر خود را اصلاح کند و کیفیت کار خود را بالا ببرد، در واقع به طور جزئی ساختار را اصلاح کرده و در نگاه کلی این ساختار شکل و نظام درستی به خود می‌گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.