کتاب گذار در بحران به قلم اردوان مجیدی از انتشارات خبرگزاری فارس منتشر شد.

به گزارش خبرنگار دانشکده رسانه خبرگزاری فارس، انتشارات خبرگزاری فارس در تازه‌‌های نشر خود از کتاب گذار در بحران به قلم اردوان مجیدی رونمایی کرد.

کتاب گذار در بحران در یک جلد شامل 500 صفحه و در برگیرنده ۹ فصل مختلف است که به تاثیرات و فرصت‌های ایجاد شده توسط شیوع کرونا در نظام تعلیم و تربیت می‌پردازد.

طراحی جلد این کتاب نیز توسط پرویز بیانی از طراحان جلد و گرافیست مطرح کشوری انجام شده است.

اردوان مجیدی فصل‌های این کتاب را با عنوانی همچون فرصت در تنگنای یک بحران، نقشه تحلیل، نظام تربیت در چالش، میدان یادگیری، در تلاطم ورود به آینده، بسترهایی راهبردی در تحول، تعلیم وتربیت، راهبردهای گذار و سازکارعملیاتی در گذار تألیف کرده است.

وی در گفتگو با خبرنگار دانشکده رسانه فارس و گفت: در بحران کرونا، ناگهان شوکی به نظام و جامعه تعلیم و تربیت وارد شد و نظام رسمی مجبور شد، به جامعه تعلیم و تربیت، فرصت رفتار انعطاف‌پذیر و بعضا خلاقانه و نوآورانه را بدهد.

مجیدی افزود: نظامی که تا کنون باور نداشت و اجازه نمی‌داد که معلمان و شاگردان در رویکرد خودفراگیری و کلاس معکوس، کلاس چند سطحی را تجربه کنند، امروز با چنین تجربه‌ای در عمل مواجه شده است. نظامی که کتابهای درسی همگرا را به عنوان پیش فرضی اجتناب ناپذیر تلقی می‌کرد، در عمل مجبور شد استفاده از منابع واگرا را توسط شاگردان و معلمان، تحمل کند.

به گفته مؤلف کتاب گذار از بحران، ما در حال تجربه یک پله گذار به سمت تحول مهمی در تعلیم و تربیت هستیم؛ نه آنگونه که در اسناد رسمی و بخشنامه‌ها به صورتی مبهم تعریف شده است. بلکه تحولی عمیق و پایدار در تعلیم و تربیت، که با تصورات ما از تعلیم و تربیت گذشته کاملا متفاوت و در پارادایم دیگری، متأثر از پارادایم فضای سایبر است.

وی تصریح کرد: در این کتاب، پس از ریشه‌یابی، تحلیل و تبیین نظری مسئله، معماری نظام تعلیم و تربیت کنونی، گذار و برتر را در سه دوران مختلف، ترسیم می‌کنیم و خصوصیات آنها را به اجمال مورد بحث قرار خواهیم داد. همچنین سازوکارها و بسترهای راهبردی تحول و خصوصیات فناورانه آن را نیز، بخصوص در پهنه سکوها را مورد اشاره قرار می‌دهیم.

وی در پایان این گفتگو خاطر نشان کرد: پس از آن، راهبردهای گذار را در قالب یک رویکرد برنامه درسی نامتقارن تبیین کرده، و در انتها نیز مدلی از سازوکارهای عملیاتی در معماری گذار، به همراه گام‌های گلوگاهی برای تحقق آن، بیان می‌کنیم.

گفتنی است، کتاب گذار در بحران، در ادامه کتاب نظام برتر (نظام برتر، آینده آموزش و آموزش آینده؛ اردوان مجیدی، نشر ترمه، 1380) به تبیین تغییر پارادایم تعلیم و تربیت می پردازد.

برای تهیه این کتاب با تخفیف 40 درصدی، کافی‌است به تارنمای انتشارات خبرگزاری فارس به نشانی http://book.farsnews.ir/ مراجعه کنید.

انتهای پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.