نشست نقش شبکه های اجتماعی در انتخابات مجلس شورای اسلامی با حضور امیر ابراهیم رسولی مدیر سایت نماینده، حسن شمشادی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مصطفی آجرلو مدیر کل ارتباطات آستان حضرت عبدالعظیم و مهدی نیکخواه فعال رسانه‌ای و جمعی از علاقه مندان و دانشجویان به همت جمعی از دانشجویان رشته روابط عمومی دانشکده رسانه خبرگزاری فارس برگزار شد.

مدیر کل ارتباطات آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی در این نشست گفت: دولت های غربی بهترین بهره را از شبکه های اجتماعی برده‌اند، چون توانسته اند به واسطه این شبکه ها بر افکار عمومی تاثیر گذار باشند.

آجرلو افزود: شبکه های مجازی به وسیله ابزارهای تحت اختیار خود مانند دیتا ماینینگ توانسته‌اند ذائقه افراد را تغییر دهند.
وی در ادامه با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی می‌توانند حتی بر رسانه‌های رسمی هم تاثیر بگذارند، گفت: این شبکه‌ها این کار را با مواردی مانند تولید محتوا در قالب طنز که به اغنا و متقاعد سازی منجر می‌شود، انجام می‌دهند.

در ادامه نشست، مهدی نیکخواه فعال حوزه رسانه با اشاره به نحوه تاثیرگذاری شبکه های اجتماعی بر مخاطبان گفت: رضایتمندی و اغنا مخاطب دو راه برای تاثیر گذاری روی مخاطبان است.

وی تصریح کرد: معمولا شبکه های اجتماعی برای ایجاد رضایتمندی در مخاطبان از شیوه هایی مانند ایجاد حب و بغض و برای اغنا از روش‌هایی مثل شک و یقین استفاده می‌کنند.

نیکخواه افزود: انحصار رسانه های رسمی بوسیله ی شبکه های اجتماعی شکسته شده و صاحبان قدرت و ثروت بوسیله ی کانالیزه کردن فضای انتخابات باعث تغیر مسیر انتخابات می شوند.

مدیر سایت نماینده هم در بخشی از این نشست گفت: آفت فضای مجازی بسیار بیشتر از محاسن آن است زیرا که ولنگاری فرهنگی بخش عظیمی از فضای مجازی ما را فراگرفته است در حالیکه قوانین مدنی در زمینه ی شبکه های اجتماعی وجود ندارد.

در بخش پایانی نیز حسن شمشادی خبرنگار با سابقه ی صدا و سیما با تاکید بر لزوم فراگیری و افزایش سطح یواد رسانه‌ای اظهار کرد: بزرگترین علت آفت شبکه های اجتماعی این است که مخاطبان اکثرا سواد رسانه‌ای مطلوب را ندارند.

وی افزود: رسانه های حاکمیتی بخاطر کلیشه‌ای شدن افکار و انفعال سیاست گذاران آن، به ریزش مخاطب محکوم شده‌اند که تغییر این روند تنها با تقویت و ایده پردازی و نوآوری رسانه‌ی ملی میسر است.

در ابتدا این نشست نیز دانشجویان حاضر در برنامه، دیدگاه های خود درباره نقش شبکه های اجتماعی در روند انتخابات و تاثیر گذاری آنها بر نتیجه انتخابات را بیان کردند.

خبرنگار: سارا نوابی

انتهای پیام./

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *