مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با اشاره به اینکه بیعت بازرگان با امام خمینی(ره) صادقانه نبود، گفت: پایبندی آقای بازرگان به عهد خود با رهبر کبیر انقلاب راسخ نبود.

جلسه اول نخستین دوره از سلسه نشست‌های جریان‌شناسی سیاسی انقلاب اسلامی با محوریت رویدادهای دهه ۶۰، با همکاری سازمان فضای مجازی سراج در دانشکده رسانه فارس برگزار شد.

جلسه اول این دوره با روایت عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران و موضوع دولت موقت و شورای انقلاب برگزار شد.

سلیمی نمین با اشاره به سوابق نهضت آزادی، این گروه را مانع انقلاب برای ایجاد تحول اساسی در کشور دانست و افزود: بیعت  بازرگان با امام خمینی یک بیعت ناصادقانه بود؛ گرچه برای آقای بازرگان به دلیل دیانت و سوابقش احترام قائلیم اما هرگز صداقت را در بیعت بازرگان با امام خمینی نمی‌بینید و برخلاف آن چیزی که امروز نهضت آزادی شایعه می‌کند مبنی براینکه امام خمینی بود که بر عهد خودش با نهضت آزادی پایبند نبود و بعدها این ها را کنار گذاشت، باید این شایعه را رد کرد و گفت خیر. هرگز در دوران بعد از دیدار امام خمینی با بازرگان تا پیروزی انقلاب، حتی بعد از پیروزی انقلاب، پایبندی آقای بازرگان را به این عهد و پیمان راسخ نمی‌بینید.

وی در پاسخ به اینکه آیا هاشمی رفسنجانی، بازرگان را به شورای انقلاب تحمیل کرد؟ گفت: نه، این یک دروغ است بلکه شهید مطهری بود که ارادت ویژه ای به نهضت آزادی و بازرگان داشت. بعدها در مجلس اول هم ثابت شد رابطه آقای بازرگان با آقای هاشمی خوب نیست. اگر تمایلی در شورای انقلاب بوده باشد این تمایل، بیشتر متوجه شهید مطهری می‌شود؛ اتفاقاً شهید مطهری از منزل یکی از آقایان نهضت آزادی بیرون می‌آمد که به شهادت رسید.

سلیمی نمین با آوردن نمونه های تاریخی از دشمنی آمریکا با ایران، از بازرگان در حوزه دشمن شناسی انتقاد و تصریح کرد: او را خائن نمی‌دانم زیرا بازرگان بیعتش با امام خمینی یک بیعت واقعی نبوده که بعدها بخواهد آن را تغییر دهد و خیانت کند. عناصر خائن در درون نهضت آزادی وجود داشتند و دارند اما بازرگان خیر، طبق تعبیری که رهبر انقلاب درباره فوت ایشان به کار می‌گیرند نیز شما چنین چیزی را استنباط نمی‌کنید.

وی ادامه داد: آقای بازرگان جزء اولین کسانی است که از اسلام در دانشگاه ها پشتیبانی می‌کند این را باید محترم داشت. این دیدگاه در یک دوره‌ای بود که  اسلام در دانشگاه خیلی محجور بود کسی جرات نمی‌کرد در دانشگاه نماز بخواند یا در دانشگاه بحث های دینی مطرح کند.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با اشاره به اقدامات نهضت آزادی در جریان ملی شدن صنعت نفت گفت: نهضت آزادی جریانی پیشگام بوده در طرح مسائل اسلامی در محیط‌های دانشگاهی یا محیط‌های روشنفکری که در اهمیتش نمی توان تردید داشت. در نهضت ملی شدن صنعت نفت نقش پررنگی داشته، البته آن زمان نهضت آزادی تشکیل نشده بود بعدها آنها از جبهه ملی جدا شدند و خودشان یک حزب تشکیل دادند.

سلیمی نمین در پایان به شبهاتی درباره وقایع دهه ۶۰  از جمله سرنگونی دولت موقت پرداخت و گفت: شبهاتی مطرح می شود که دولت موقت را یاران امام سرنگون کردند این در حالی بود که  بنی صدر تندترین مواضع را در روزنامه خودش (انقلاب اسلامی) علیه دولت موقت داشت. اینکه جنبش دانشجویی با تمام توان در برابر نهضت آزادی است چه ارتباطی با یاران امام دارد؟ جنبش دانشجویی موضع سرسختانه ای در برابر حزب جمهوری دارد و در این ایام کسانی که سفارت آمریکا را تسخیر کردند به شدت با حزب جمهوری مشکل دارند.

این پژوهشگر تاریخ انقلاب در ادامه به یکی دیگر از شبهات درباره مسئله تمامیت عرضی پرداخت و توضیح داد: یکی از مسائلی که بین امام و نهضت آزادی کاملاً شفاف شد اختلاف دیدگاه کاری بود که نهضت آزادی و امام خمینی داشتند و حاصل آن قطعاً جدایی بخشی از خاک ایران می‌شد. قبل از این اختلاف، امام خمینی مسئولیت فرماندهی ارتش را به بازرگان داده بودند، چه موقعی این تنفیذ را برداشتند و در اختیار خودشان گرفتند؟ زمانی که فاجعه در کردستان به وقوع می‌پیوست، در این هنگام، امام خمینی خودشان ورود کردند و به نوعی به جامعه ثابت شد که جریان نهضت آزادی در حال فاجعه به بار آوردن است.

گفتنی است که سلسه‌نشست‌های جریان‌شناسی سیاسی انقلاب اسلامی با محوریت رویدادهای دهه ۶۰ در فصل زمستان، روزهای چهارشنبه از ساعت ۱۵ الی ۱۸ در دانشکده رسانه فارس برگزار می‌شود.

انتهای پیام./

 

خبرنگار: مهدی بیگی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *