نشست خبری بررسی ابعاد مختلف حقوق بشر اسلامی و الزامات اجرای آن در دانشکده رسانه فارس برگزار شد. در این نشست عرفی سازی به عنوان یک نیاز اساسی برای جامعه اسلامی و مردم خاورمیانه مطرح شد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده رسانه فارس ، نشست خبری رسانه ای عرفی سازی اعلامیه حقوق بشر اسلامی راهکار صیانت از حقوق امت اسلامی پیش از ظهر امروز ( سه شنبه 14 مردادماه) در سالن کوثر برگزار شد.
میهمانان این نشست، «محمد محمد الدیلمی» سفیر فوق‌العاده یمن در جمهوری اسلامی ایران، «هیثم محفوظ عبدالکریم» از مسؤولان الحشد الشعبی عراق، «مجتبی امانی» رئیس سابق دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر، «جلال الخالدی» خبرنگار حوزه بین‌الملل عراق و «محمد واحدی» رئیس موسسه بین‌المللی و حقوق بشر صلح زیبا بودند.
در ابتدای این نشست «سامان نیازی» ، معاون حقوقی موسسه بین‌المللی و حقوق بشر صلح زیبا گفت: گرامی می داریم یاد و خاطره سردار احمد متوسلیان و همراهان ایشون که پیگیری وضعیت این عزیزان یک مطالبه ملی برای ماست.همچنین گرامی می داریم یاد مرد دیپلمات مقاومت استاد حسین شیخ الاسلام که زحمات زیادی در این عرصه کشیدند.
وی با بیان این که هرساله در سالروز تصویب حقوق بشر اسلامی اقدام به برگزاری نشست می کند، گفت: گروه های مقاومت و گروه های جهادی به عنوان مدافعان حقیقی حقوق بشر اسلامی هستند.
نیازی در ادامه گفت: معتقدیم حقوق بشر باید ابتدا مسئله اصلی جهان اسلام باشد. در یک سال گذشته اتفاقات حقوق بشری زیادی رخ داده است که از جمله آنها می توان به ترور سردار سلیمانی و المهندس باید اشاره کرد.
لزومی عرفی سازی حقوق بشر اسلامی
«مجتبی امانی» به عنوان سخنران اول این نشست گفت : از ابتدای انقلاب اسلامی بحث درباره حقوق بشر و اعلامیه حقوق بشر در سال 1948 داشتیم که خواسته های جهان اسلام را تامین نمی کند. در سال های ابتدایی انقلاب هم ، نماینده ایران بیان داشته بود که اعلامیه حقوق بشر یک اعلامیه سکولاری بر مبنای صهیونیستی است.
وی در ادامه گفت: جای خالی حقوق بشر اسلامی موضوعی بود که در طول سالیان گذشته همواره حس می شده است. اعلامیه حقوق بشر به عنوان یک ابزار قدرت در دست غرب بوده است.
نماینده ایران در مصر گفت: در طول سال های گذشته شاهد رشد جمعیت و افزایش قدرت جهان اسلام بودیم. آمریکایی ها برای جلوگیری از افزایش قدرت جهان اسلام، در خاورمیانه مداخله کردند.
وی تصریح کرد :جمهوری اسلامی ابتکاری داشت و در چارچوب سازمان کنفرانس اسلامی طرحی با 32 ماده در سال 1369 مطرح کرد که در نهایت 25 ماده آن در نشست قاهره با نام اعلامیه حقوق بشر اسلامی تصویب شد. نکته جالب اینجابود که سازمان ملل متحد علیه آن موضع گیری کرد.
امانی گفت: در کشورهای غربی به زنان توجهی نمی شد ؛ کشورهای غربی برای حل مشکل مالکیت زنان ، متوسل به اعلامیه حقوق بشر شدند. همه اینها درحالی است که در اسلام و قرآن کریم ، حقوق زنان به خوبی مشخص شده است.
این دیپلمات جمهوری اسلامی گفت: عرفی سازی یک پدیده جدید است. در ابتدا ، برخی عرفی سازی را به عنوان سکولاریسم مطرح می کردند . امروز جهان اسلام به جایگاهی رسیده است که عرفی سازی ، معنی متفاوتی به خود گرفته است. عرفی سازی به این معنی است که اگر تادیروزگفته می شد که حقوق بشر در غرب قابل مشاهده و مطالعه است ، رد شده است.
استفاده لیبرالیسم از حقوق بشر
«محمد واحدی» رئیس موسسه بین‌المللی و حقوق بشر صلح زیبا گفت: از تمام مصادیق لیبرالیسم ، حقوق بشر با ظاهری زیبا مورد سواستفاده قرار گرفته است. حقوق بشر یک تهدید برای جامعه بشری است که به عنوان ابزار فشار در دست ایالات متحده است.
وی در ادامه گفت: حقوق بشر از موضوعات مهم در مذاکرات دوجانبه و چند جانبه است. آمریکا به عنوان مدعی پیگیری اهداف سازمان ملل متحد ، از عضویت در ده ها کنوانسیون مهم حقوق بشری خودداری کرده است.
واحدی در ادامه گفت: تبعیض نژادی در آمریکا به عنوان اصلی ترین بحران جامعه آمریکا مطرح است. قتل خشونت آمیز «جورج فلوید» این نکته را به جامعه جهانی گوش زد کرد که آمریکا نه تنها در خارج از این کشور که در داخل ایالات متحده نیز بزرگ ترین ناقض حقوق بشر است.
وی گفت: ایالات متحده هرساله درباره وضعیت حقوق بشر در جهان گزارش منتشرمی کند اما وضعیت حقوق بشر در آمریکا یک فاجعه است. آنچه که امروز ما در جریان برخورد نیروهای امنیتی با مردم معترض می بینیم ، چهره واقعی دموکراسی و حقوق بشر آمریکایی است.
رئیس موسسه بین‌المللی و حقوق بشر صلح گفت: این که بزرگ ترین ناقص حقوق بشر از حقوق بشر صحبت کند شبیه یک شوخی است. آنها اقدام به ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران کردند ، آنها سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و ده ها دانشمند و مقام ایرانی را ترور کرده اند.
حقوق بشر اسلامی نیاز امروز عراق
«هیثم محفوظ عبدالکریم» از مسؤولان الحشد الشعبی عراق گفت: حقوق بشر اسلامی خیلی مهمی است . در وضعیت حساس خاورمیانه ، اهمیت حقوق بشر بیش از هر زمان دیگری باید مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: جبهه مقاومت به یک اصل غیرقابل انکار در منطقه تبدیل شده است. آمریکایی ها و متحدین غربی در میدان حرفی برای گفتن ندارند و توانایی عملیاتی آنها به شدت محدود شده است.
عبدالکریم گفت: حقوق بشر اسلامی می تواند حقوق بشر غربی را به چالش بکشد. غربی ها با ابزار حقوق بشر همواره تلاش کرده اند به کشورهای جبهه مقاومت اعمال فشار کنند.
وی گفت: ما در عراق همواره شاهد نقض حقوق بشر بوده ایم. در زمان رژیم دیکتاتوری «صدام» تعداد زیادی از مردم تحت شکنجه قرار گرفتند و کشته شدند. استفاده رژیم صدام از تسلیحات شیمیایی با چراغ سبز غربی ها در حقیق نقض حقوق بشر بود.
این عضو حشدالشعبی گفت: در جریان حمله ایالات متحده به عراق و اشغال این کشور، دیدیم که تعداد زیادی از نیروهای ارتش عراق توسط نیروهای آمریکایی کشته شدند. غربی ها تمام زیرساخت های عراق را نابود کردند.
وی گفت: نکته دردناک برای غربی ها حکومت شیعه و افزایش قدرت جبهه مقاومت در عراق است. حقوق بشر توسط دولت های منتخب عراق همواره مورد توجه بوده است.
عبدالکریم تاکید کرد: دولت های منتخب عراق به حق و حقوق اقلیت ها همواره اهمیت داده اند ؛ در حالی که آمریکایی ها تلاش کردند این تصویر را تخریب کنند.
وی با اشاره ضمنی به نحوه شکل گیری داعش ، گفت: در جریان شکل گیری داعش شاهد این بودیم که برخی از اقلیت ها از تروریست های تکفیری حمایت کردند. تشکیل حشدالشعبی اتفاقی بزرگ بود که نیروهای مردمی در مقابل تروریسم تکفیری ایستادگی کرد تا جان مردم عراق را نجات دهند.
وی تاکید کرد: حشدالشعبی همواره تلاش کرده است که به حقوق بشر و حقوق مردم توجه جدی داشته باشد که واقعا برای ما در وضعیت جنگ با تروریسم خیلی سخت بود.
عبدالکریم مساله مهم برای آمریکا و مشکل ما با آمریکایی ها ، ایران بوده است. واشنگتن همواره دنبال این بوده است که بغداد علیه تهران موضع گیری کنند اما هرگز این اتفاق رخ نداده است.
وی در انتها گفت: مردم عراق از آمریکا و غربی ها هرگز جز بدی چیزی ندیده اند. آنها همواره دنبال تحقیر مردم عراق و دولت عراق بوده اند.
توجه به عرفی سازی حقوق بشر اسلامی
«سکینه سادات پاد» وکیل پایه یک و معاون حقوقی بشری صلح زیبا گفت: بحث عرفی سازی حقوق بشری راهکاری برای توجه جدی تر به حقوق بشر اسلامی است.
وی در ادامه گفت: ما چاره ای جز عرفی سازی نداریم و برهمین اساس نامه ای برای حجت الاسلام رئیسی ، ریاست قوه قضائیه ارسال می کنیم تا عالی ترین مقام قضایی ایران پیگیر موضوع باشند.
این وکیل دادگستری گفت: متاسفانه بندهای مهم و تاثیر گذار اعلامیه حقوق بشر اسلامی درنشست قاهره حذف شد. این موضوع به عنوان یک درخواست هرساله در نشست سازمان کنفرانس اسلامی مطرح می شود اما تاکنون به نتیجه مشخصی دست نیافته ایم.
وی تاکید کرد: حقوق بشر متعلق به یک منطقه یا یک فرهنگ خاص نیست اما در نگاه اسلام یک اصالت متفاوت دارد.
معاون حقوقی بشری صلح زیبا گفت: ما در جریان اپیدمی کرونا شاهد نقض فاحش اصول اساسی اعلامیه جهانی حقوق بشر توسط ایالات متحده هستیم.
وی ضمن تاکید مجدد بر عرفی سازی گفت: متاسفانه در خاوریمانه نقض فاحش حقوق بشر رخ می دهد درحالی که اغلب این کشورها از امضا کنندگان اعلامیه حقوق بشر اسلامی بوده اند. می بینیم که عربستان در کشوریمن هرروز دست به کشتار مردم بی دفاع می زند که این نقض اصلی ترین مفاهیم و اصول حقوق بشر است.

«هیثم محفوظ عبدالکریم» از مسؤولان الحشد الشعبی در انتهای این نشست ، نشست خبری رسانه ای عرفی سازی اعلامیه حقوق بشر اسلامی راهکار صیانت از حقوق امت اسلامی و در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان دانشکده رسانه فارس درباره وضعیت حقوق بشر در کشورعراق و بحث ترور سردار سلیمانی گفت: آمریکایی ها به تناوب اقدام به نقض حقوق بشر در کشور عراق کرده اند.
وی در ادامه گفت: تروریست های تکفیری و گروه های وابسته به آمریکا از ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس نهایت فرصت طلبی را کسب کردند. «ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا مدعی بود که جهان جای امن تری خواهد شد اما ما شاهد این بودیم که حملات تروریست های تکفیری داعش گسترش پیدا کرد.
عبدالکریم گفت: خوشبختانه آیت الله سیستانی ، مرجعیت نجف به شانیت و کرامت انسانی توجه ویژه ای دارند. ایشان پس از ترور سردارسلیمانی و ابومهدی المهندس هم با صراحت موضع گیری کردند.
وی گفت: جای خالی سردار سلیمانی برای جبهه مقاومت و مردم عراق یک ضایعه دردناک است ام امیدواریم که به برکت خون این شهدا ، جبهه مقاومت جان تازه ای بگیرد.
این عضو حشدالشعبی گفت: در جریان ترور سردار سلیمانی عملا حق حاکمیت دولت عراق نقض شد زیرا براساس تفاهم نامه بغداد و واشنگتن هرگونه تحرک نیروهای آمریکایی باید به اطلاع نیروهای عراقی می رسید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *