مدیر پژوهشگاه دانش های بنیادی گفت: باید از پتانسیل علوم شناختی در بحث رسانه استفاده کرد و از کاربرد آن نباید غافل شد.

محمدجواد لاریجانی استاد دانشگاه و مدیر پژوهشگاه دانش های بنیادی در حاشیه اولین کنفرانس ملی علوم شناختی و رسانه که به همت خبرگزاری فارس در محل دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شده بود گفت: علوم شناختی یک رشته از علوم میان رشته ای است که در 50 سال گذشته رشد فراوانی داشته است.

وی افزد: نباید از پتاسیل علوم شناختی در رسانه غافل شد و برگزاری این کنفرانس ابتکار خوبی بود که توسط خبرگزاری فارس انجام شد.

وی تصریح کرد: علوم شناختی در رسانه  کاربردهای زیادی دارد که یکی از آن ها روش های مختلف دسترسی به مخاطب و دراختیار گذاشتن ازاطلاعات، به خصوص بازخورد ها است.

مدیر پژوهشگاه دانش های بنیادی در ادامه با تاکید بر کاربردهای دیگر علوم شناختی گفت:  نکته ای وجود دارد، و این است که ما می توانیم در دورانی که می شود گفت که دوران سیطره دیجیتال است ما با چند چالش مهم رو به رو هستیم.

وی اظهار کرد: آن چیزهایی که به عنوان اطلاعات در فضای مجازی است از نظر حقیقی و ماهیتی، ممکن است اطلاعات نباشند، چون ممکن است پرده های سنگینی روی آن ها باشد و آن ها اطلاعات نما باشند.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: برای دسترسی به اطلاعات، روزگار ما آسان تر از گذشته نیست بنابراین اینجا نیاز به این داریم که یک مکانیسمی داشته باشیم که بتوانیم این اطلاعات فهمیده شود.

محمد جواد لاریجانی مدیر پژوهشگاه دانش های بنیادی ضمن اشاره به موضوع فهم در اطلاعات گفت: بنابراین مسئله اول، فهمیدن است. ما به عنوان بشر، نبایدتنها دریافت کننده باشیم. امروزه بشر برای دریافت اطلاعات فقط با زدن چند دکمه و جستجوی آن، می گوید که مسئله ای را فهمیده است اما این در صورتی است که برای فهمیدن، روش ها درست و منطقی وجود دارد.

وی ادامه داد: چالش بعدی، چالش بصیرت است بصیرت باعث می شود تا ما بتوانیم تصویر درستی از جایگاه خودمان داشته باشیم و یا اینگونه هم می توان گفت که بصیرت گمشده بشر امروز است.

لاریجانی با تاکید بر موضوع بصیرت و اهمیت آن در جامعه گفت: بصیرت کلید عبور از فتنه و کلید عبور از چالش هاست.

وی در پایان صحبت های خود گفت: امیدواریم این نوع حرکات و برگزاری از این دست کنفرانس ها باعث اغنای رسانه ها بشود.

شایان ذکر است، اولین کنفرانس ملی علوم شناختی و رسانه به همت خبرگزاری فارس و با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان، محمد حاتمی رئیس سازمان روانشناسی و مشاور کشور و پژوهشگران و دانشجویان فعال در این رشته، در محل دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد.

انتهای پیام./

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *