دومین جلسه از نخستین دوره سلسله نشست های سیاسی انقلاب اسلامی با محوریت رویدادهای دهه ۶۰، با همکاری سازمان فضای مجازی سراج در دانشکده رسانه فارس درحالی برگزارشد که سخنران و راوی این جلسه، حسین شیخ الاسلام از دانشجویان پیرو خط امام بود که بعد از تسخیر لانه جاسوسی به همراه سایر دانشجویان به ترجمه اسناد در لانه جاسوسی پرداخت و اکنون نیز به عنوان مشاور وزیر امورخارجه و معاون امور بین الملل مجمع جهانی تقریب  مذاهب اسلامی مشغول به فعالیت است.

شیخ الاسلام با اشاره به  چگونگی همبستگی مردم و دانشجویان در روز تسخیر لانه جاسوسی گفت: بیانیه امام خمینی در روز ۱۰ آبان سال ۱۳۵۸ باعث شد تا مردم و دانشجویان هرگونه شک وتردید نسبت به این اقدام را کنار بگذارند و از جان و دل و گوش به فرمان امام ، لانه جاسوسی آمریکا را تسخیر کنند.

شیخ الاسلام ادامه داد: حضرت امام خمینی(ه) در این بیانیه ، مردم دانشجویان وطلاب را به بسیج عمومی علیه امپریالیسم دعوت می کند و مردم هم به ندای امام (ه)لبیک گفتند.

مشاور وزیر امور خارجه از دلایل نفرت مردم ایران  نسبت به شاه گفت و ادامه داد: در دوران قبل از انقلاب، خفقان بسیار شدیدی وجود داشت و دو مسئله وجود داشت که عزت مردم ایران را پایمال کرده بود. اول کودتای ۲۸ مرداد که بعداز آن تمام دارایی  کشورمان به دست آمریکا افتاد و چون آمریکا خود را حامی و پشتیبان این کودتا می دید، شاه و مردم ایران را ملزم به اطاعت بی چون و چرا  از خود می دانست. مسئله دوم، کاپیتولاسیون بود که توسط شاه ایران با پشتیبانی مجلس آن زمان به نفع آمریکا تصویب شد.

وی ادامه داد: زمانی که شاه از ایران  فرارکرد، آمریکا بود که شاه را پذیرفت و چون مردم شریف ایران میخواستند که خودشان  شاه را  به ایران برگردانند و محاکمه کنند، پس از  این اقدام آمریکا و گوش به فرمان امام  و با توجه به  بیانیه امام(ه)  لانه جاسوسی که همان سفارت آمریکا بود را تسخیر کردند.

شیخ الاسلام در باره نقش امروز سیاست های آمریکا در ایران توضیح داد: امروزه به فضل خداسیاست های آمریکا در باره  جمهوری اسلامی ایران با شکست مواجه شده است. آمریکا با به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی در پی نشان دادن چهره حاج قاسم  به عنوان یک  تروریستی که برای دنیا خطرناک است بود  اما ورق برگشت  و خون حاج قاسم  سبب شد ابهت پوشالی آمریکا در هم بشکند.

وی بیان داشت: آمریکا هیچ وقت به اندازه امروز ذلیل نبوده است.نمونه ذلت را درحملات موشکی جمهوری اسلامی ایران به پایگاه  عین الاسد که تبدیل به عین الجسد شد، به طور واضح  می توان مشاهده کرد. همچنین این اتفاق سبب شد تا محور مقاومت و در منطقه تقویت شود و تفکرات راجع به آمریکا در سراسرجهان  عوض شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *